Odstranění nadměrného pocení

Odstranění pocení

Jednou z možností dočasného odstranění nadměrného pocení je aplikace botulotoxinu typu A do postižených oblastí. Je to přírodní, čištěný protein se schopností dočasně zabránit převodu vzruchů z určitého typu nervových vláken na sval nebo potní žlázy. Je používán k bezpečné a velmi účinné léčbě hyperhidrózy, tedy slouží k omezení pocení v oblasti, kde byl aplikován.

Nadměrné pocení - hyperhidróza

Pocení je potřebné, protože udržuje vnitřní teplotu těla a chrání tělo před přehřátím. Více se potíme v teple, v nervozitě, vypjatých emocích, při tělesné námaze či horečce. Silné pocení v klidovém stavu a při nízké okolní teplotě, neustálé otírání dlaní či velké propocené kruhy na oblečení v oblastech podpaží mohou být známkou nadměrného pocení. Nadměrné pocení neboli Hyperhidróza se vyznačuje nadměrným vylučováním potu, než je potřebné k regulaci těla.

Kdy uvažovat o odstranění nadměrného pocení

Nadměrné pocení pro vás může být nepříjemné a to nejen doma, ale především v kontaktu s jinými lidmi. Zvážit ošetření botulotoxinem doporučujeme, pokud:

– pokud vás trápí místní nadměrné pocení
– pokud se obáváte důležitých schůzek a událostí, víte, že se budete nadměrně potit
– pokud vás pocení v podpaží omezuje při výběru oblečení
(dáváte přednost takovému oblečení, na kterém nebudou vidět mokrá kola od potu v podpaží)

Jak zákrok probíhá

Aplikaci botulotoxinu předchází lokální aplikace znecitlivujícího krému, který se nechá 30 minut působit v požadované oblasti. Poté se tenkými jehličkami aplikuje botulotoxin (cca 8-20 vpichů do každého podpaží). Botulotoxin zabrání převodu vzruchů nervových vláken na potní žlázky. Mnozí klienti mají obavy z bolestivosti aplikace botulotoxinu. Bolestivost se liší podle místa aplikace například v podpaží je možné absolvovat zákrok bez anestézie, horší bývá aplikace na chodidlech. Zákrok se provede ambulantně, ihned po aplikaci můžete odejít domů. Účinek nastupuje cca 4.-7. den po aplikaci a trvá přibližně 4-6 měsíců.