Operace očních víček

Blefaroplastika - Operace horních a dolních víček

S přibývajícím věkem dochází k poklesu tváří se zvýrazněním přirozených obličejových rýh a se vznikem vrásnění kolem očí, úst, na bradě a na krku. Dochází také ke změnám vzhledu očních víček, obočí a části tváře kolem očí.
Změny jsou vyvolány snížením přirozené elasticity kůže, povolením mimických svalů a výhřezem tukových váčků pod kůži víček. Jedná se o přirozený proces, který se projevuje dříve či později podle individuálních dispozic jedince. Prvé projevy bývají patrné mezi 35-40 rokem. Operační zákroky na víčkách lze ve většině případů provádět v lokální anestesii.

Operace

Vlastní operační výkon zahrnuje:
odstranění přebytečné kůže víček
odstranění části povoleného kruhového očního svalu nebo u dolních víček vypnutí (lifting) tohoto svalu
odstranění tukových výhřezů nebo u dolních víček také jejich přemístění do neestetických propadlin v horní části tváře
Operaci je možno dle individuálního nálezu rozšířit o zvednutí pokleslého zevního očního koutku (cantopexe) nebo o zvednutí zevní části obočí (vyrovnání vrásek čela a zvednutí obočí). Též je možné operaci rozšířit o zvednutí pokleslého tvářového tuku tzv. mediální lifting (facelift a minilift). V některých případech je vhodné raději od operace dolních víček upustit pro riziko vzniku příliš zapadlých dolních víček.Je zde vhodnější provést transplantaci tuku do t.zv. "kruhů pod očima" (viz "lipografting")O druhu operačního zákroku, který by byl pro vás vhodný, budete lékařem informováni při konzultaci. Budou vám zodpovězeny všechny vaše dotazy a navrženo řešení nejvhodnější právě pro vás.

Pooperační průběh

Po operaci je nutné přikládat chladivé obklady na operovaná víčka po 1-2 hodinách. Jsou pak menší pooperační otoky a operační rány se rychleji hojí. Pokračujeme v obkladování ještě 1-2 dny. Obvykle 5. pooperační den se odstraňují stehy.

Možné komplikace

Jako u každého chirurgického zákroku, tak i v případě operace očních víček mohou vzniknout komplikace. Výskyt komplikací se výrazně snižuje při dobře prováděné pooperační péčí. Několik dalších dní je nutný klidový režim bez zvýšeného zatěžování očí. Při lokální anestesii může vzácně vzniknout alergická reakce na lokální anestetikum.
Krevní výrony do kůže nebo podkožních tkání. Nevyžadují většinou léčbu a vstřebají se do 5-10 dnů.
Déletrvající otok víček po operaci.Výjimečně může být patrný až 1 měsíc.
Rozestup části operační rány, zejména při nešetrné manipulaci (např. při mytí, česání).
Přetrvávající zarudnutí jizev v oblasti zevních očních koutků. Časem vymizí (možno urychlit tlakovými masážemi).
Drobné cysty v okolí jizev lze jednoduše odstranit.

Zánětlivé reakce jsou velmi vzácné a většinou mají souvislost s nesnášenlivostí šicího materiálnu. Jejich léčbou se obvykle prodlouží hojení.
Je nutné si uvědomit, že existují drobné stranové rozdíly mezi pravou a levou polovinou obličeje. Vztahuje se to i na oblast víček. Může být proto patrný lehce rozdílný pooperační průběh jizev. Vzhledem k tomu, že jizvy jsou časem zcela nenápadné a většinou bývají překryté kosmetickým líčením není to nápadné a nesnižuje to jinak dobrý kosmetický efekt operace.